ОНЛАЙН БЕЗПЕКА ІНФОРМАТОРІВ:

ІНСТРУКЦІЯ ДЛЯ ЖУРНАЛІСТІВ-РОЗСЛІДУВАЧІВ


Порушення онлайн приватності – серйозна проблема для журналістів та інформаторів

В умовах неефективної правоохоронної системи, упередженої прокуратури і корупованої судової гілки публікації ваших розслідувань становлять вагому загрозу для фігурантів корупційних схем. Впливові особи, які потрапляють у фокус ваших матеріалів, готові вдатися до радикальних дій, щоб прининити викриття корупційних злочинів.

Прослуховування телефонів, моніторинг електронного листування і документів, збережених онлайн, маніпуляція контентом, тролінг і поширення наклепів на вас у соціальних мережах можуть суттєво зашкодити кар’єрі журналіста-розслідувача, репутації видання та призвести до великих фінансових витрат. Як об’єкт цифрового переслідування ви наражаєте на небезпеку власну мережу «джерел», побудовану кропіткою працею. Єдиного випадку ідентифікації анонімного викривача буде достатньо, щоб надовго підірвати довіру інформаторів до вас.

Високий рівень загроз залишається реальністю навіть після Революції Гідності.

У вересні 2014 року журналістка програми «Наші гроші» та її родина стали об’єктом погроз під час висвітлення результатів розслідування про Генеральну прокуратуру. У жовтні 2015 року журналіста та оператора програми «Схеми» затримали співробітники СБУ під час зйомок сюжету про невідповідність способу життя чиновників їхнім офіційним доходам.

На окупованих територіях ситуація взагалі критична. У січні 2015 року з офісу кримськотатарського телеканалу ATR, який на той час вів мовлення з Криму, російські силовики вилучили сервер із даними про журналістів і організаторів протестів, а в березні і листопаді відбулися обшуки в домівках колишніх співробітників ATR і редактора «Центру журналістських розслідувань».

Спектр загроз і фокус цієї інструкції

Технології спостереження, збирання даних і цифрових атак стають потужнішими і водночас дешевшими, що робить їх застосування дедалі поширенішим. Існує безліч способів отримати доступ до закритої інформації та контактів ваших інформаторів. У цій інструкції зосереджено увагу лише на двох найбільш поширених сценаріях порушення приватності електронного листування з викривачами.

Способів отримати доступ до закритої інформації та даних про інформаторів існує безліч.  Оскільки технології онлайн спостереження, збирання даних і цифрових атак стають потужнішими і дешевшими, їх застосування швидко поширюється. 
В інструкції зосереджено увагу лише на двох найбільш поширених сценаріях порушення приватності електронного листування з викривачами.