Є підстави змінити електронну пошту

Друзі, які пишуть вам з поштовиків .ru, досі вам друзі?

Всі хто використовує електронну пошту російських провайдерів повинні забути про приватність листування. Результати останніх поверхневих досліджень (наприклад, дані УП чи данні ПриватБанку) вказують, що в Україні кількість користувачів із російськими скриньками є значною. В особливій групі ризику знаходяться українські державні службовці, журналісти-розслідувачі і громадські активісти, які використовують російські поштові сервери. Відповідно ризики не лише особисті. Вони становлять загрозу кібер-безпеці України.

Підстав потурбуватись про посилення конфіденційності листування є вдосталь. Відповідно до законодавства РФ всі російські інтернет-провайдери та оператори теле- і радіозв'язку зобов'язані встановлювати прилади СОРМ.

СОРМ (від рос. Система обеспечения оперативно-розыскных мероприятий) — комплекс програмного забезпечення і технічних засобів, які дозволяють відстежувати всі операції по кредитних картах, повідомлення електронної пошти та веб-серфінгу. 

СОРМ-1 відповідає за прослушку телефонних ліній, включаючи мобільний зв'язок, СОРМ-2 перехоплює інтернет-трафік, а СОРМ-3 повинен забезпечувати збір інформації з усіх видів зв'язку, її довгострокове зберігання і доступ до всіх даних про абонентів. З 2014 року функції СОРМ поширюються на моніторинг соціальних мереж, чатів і форумів.

Останні покращення

З квітня 2015 функції СОРМ поєднуються з технологією DPI (Deep Packet Inspection, або глибокого читання пакетів). Це дозволяє глибше проникнення, збір даних та зберігання записів трафіку за більший період часу. Amnesty International повідомляє, що технологія дозволяє заглянути в інтернет-трафік кожного, моніторити відвідані сторінки, читати, копіювати і навіть модифікувати листи.

З 1 квітня 2015 всі російські оператори повинні відповідати новим стандартам СОРМ-3. За виконанням вимог слідкує Роскомнадзор, який перевіряє і накладає штрафи на інтернет-провайдерів і операторів, які не встановили рекомендовані пристрої.

Вже сьогодні СОРМ-3 моніторить прив'язку мережевих пакетів до таких ідентифікаторів користувачів як: IP-адреси, логіни в web пошті і службах миттєвих повідомлень, адресу електронної пошти, номери телефонів, МАС-адреси обладнання, місце розташування абонента, код протоколу, URL.

Доступ до інформації СОРМ мають вісім російських федеральних служб безпеки: 

  • Поліція 
  • Податкова поліція 
  • Федеральна Служба Охорони 
  • Прикордонна та митні служби 
  • Міністерство внутрішніх справ 
  • Президентський полк і Служба безпеки Президента 
  • Парламентські служби безпеки